Branżowa Szkoła I Stopnia klasa 2a, 3 – Zajęcia z wychowawcą
TEMAT: Życie w zgodzie z rytmem natury; nauka, wypoczynek – znalezienie właściwych proporcji.
Żyjemy w ciekawych czasach – szybkiego rozwoju, łatwego dostępu do coraz większej ilości informacji. Zmieniają się nie tylko pory roku; zmieniają się standardy pracy, technologie, formy komunikacji. To, co dziś jest nowością, jutro można uznać za przeżytek. Ale czy my – istoty ludzkie – też tak szybko się zmieniamy? Czy szybciej oddychamy, spacerujemy, myślimy? Czy ciągła próba „dotrzymania kroku” nie jest przyczyną wielu problemów natury psychologicznej, wypaleń, stresu, depresji? Chciałabym abyście dowiedzieli się, jak żyć w zgodzie z własnym rytmem. Zachęcam do znalezienia zdrowej równowagi pomiędzy własnym rytmem a tempem narzucanym przez świat. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest poznanie i zaakceptowanie siebie i swojej „wewnętrznej melodii”.
SPOJRZENIE NA ZEWNĄTRZ – PRZYRODA
Spróbujcie wyobrazić sobie i wczujcie się w opis:
„Słońce delikatnie przebija się przez liście otaczających Cię drzew. To piękny dzień. Ptaki radośnie śpiewają w oddali. Spokojnie obserwujesz otaczający cię zagajnik, fakturę liści młodego dębu i akacji. Powietrze jest przyjemne i ciepłe, lekka bryza sprawia, że jest jeszcze bardziej komfortowo. Czujesz promienie słońca na swoim czole i policzkach… Mały, kolorowy ptak ląduje na gałęzi drzewa i patrzy na ciebie przez chwilę, przyjemnie świergocze i spokojnie odlatuje. Czujesz spokój i odprężenie… Zachowaj przy sobie to uczucie relaksu, powoli wracając do teraźniejszości…”
To krótki fragment scenariusza wizualizacji kierowanej, techniki relaksacyjnej, po której czujemy poprawę nastroju, rozluźnienie i odprężenie.
Naukowcy doszli do wniosku, że spędzanie czasu wśród przyrody jest skuteczną i – jak na razie – darmową metodą redukcji stresu. Warto więc pamiętać, że przebywanie na łonie natury, a nawet oglądanie zdjęć i słuchanie jej dźwięków może uspokajać, pomagać radzić sobie ze stresem i poprawiać nastrój.
SPOJRZENIE DO WEWNĄTRZ – RYTMY OKOŁODOBOWE CZŁOWIEKA
Spacer jest doskonałą okolicznością do obserwacji cykliczności występującej w przyrodzie, zwłaszcza że podobnymi prawami rządzi się nasz organizm. Spacery nie wypełnią jednak dbałości o kondycję psychiczną i fizyczną, które wymagają kompleksowych działań i utrzymania zdrowych nawyków w wielu obszarach. Myśląc o życiu w zgodzie z naturą, często myślimy o środowisku zewnętrznym, a nie wewnętrznym, czyli o naszym organizmie. Aby kompleksowo o niego zadbać, warto przyjrzeć się rytmom okołodobowym – a konkretniej rytmice funkcjonowania centralnego zegara biologicznego.Zegar ten reguluje okołodobowy rytm istotnych procesów fizjologicznych i dostosowuje je do dobowych zmian środowiskowych odpowiadających cyklowi dnia i nocy. Reguluje rytm snu i czuwania, temperatury ciała, metabolizmu i homeostazy energetycznej, czynność układu krążenia, hormonalnego, pokarmowego i oddechowego.Zegar ten reaguje na zmiany w otoczeniu i czynniki zewnętrzne tzw. „dawcy czasu”, dzięki czemu funkcjonowanie organizmu jest dostosowywane do warunków środowiska zewnętrznego. Wśród nich najistotniejsze jest światło, a właściwie następujące po sobie okresy dnia i nocy. Do dawców czasu należy też m.in. temperatura otoczenia, dostępność do pożywienia i interakcje społeczne. Wszyscy różnimy się między sobą. Jedni chodzą wcześnie spać, inni bardzo późno. Jedni wstają o świcie a inni spaliby do południa. Poznanie siebie, jakim się jest typem osobowościowym ułatwia zwiększenie wydajności fizycznej, oraz wzmaga sprawność procesów poznawczych, np. wyniki uzyskiwane podczas egzaminów przeprowadzanych w godzinach porannych lub późno popołudniowych.
Niestety, przez ostatnie kilkadziesiąt lat styl życia znacznie się zmienił. Sen, posiłki, praca i aktywność społeczna przypadają na różne pory dnia lub nocy, często bez rytmu i harmonii. Z tych powodów naturalny rytm funkcjonowania wielu ludzi ulega zakłóceniu i nie jest właściwie synchronizowany.
Zaburzenia rytmu okołodobowego pojawiają się w wyniku dysfunkcji centralnego zegara biologicznego lub kiedy powstaje rozbieżność pomiędzy wewnętrznym rytmem biologicznym a zewnętrznymi wyznacznikami czasu
Zapraszam Was do obejrzenia filmu – „Jak cieszyć się życiem”